etopozyd (dożylnie) opis i nazwy firmowe

wtryskowego etopozyd (znany również jako VP-16) jest używany w połączeniu z innymi lekami do leczenia nowotworów raka jądra i raka drobnokomórkowego płuc. To jest czasami stosowany w leczeniu niektórych innych rodzajów raka u mężczyzn i kobiet.

Etopozyd należy do grupy leków zwanych lekami przeciwnowotworowymi. Dokładny etopozyd akty przeciwko raka nie jest znana. Jednakże, wydaje się wpływać na wzrost komórek nowotworowych, które w końcu zniszczone. Ponieważ wzrost normalnych komórek organizmu mogą mieć również wpływ etopozyd, występuje również inne efekty. Niektóre z nich mogą być poważne i należy zgłaszać się do lekarza. Inne objawy, takie jak wypadanie włosów, nie mogą być poważne, ale może budzić obawy. Niektóre efekty może nastąpić dopiero po miesiącach lub latach lek jest stosowany.

Kanadyjski Marka

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem etopozyd, należy lekarz mówić o korzyściach płynących z tego leku, jak również ryzyka związanego z jej używania.

Lek ten ma być stosowany wyłącznie przez lub pod nadzorem lekarza.

Gdy lek został dopuszczony do obrotu w danym zastosowaniu, doświadczenie może wykazać, że jest to również użyteczne dla innych problemów medycznych. Chociaż te zastosowania nie są zawarte w etykietach, etopozyd jest stosowany w niektórych pacjentów z następujących schorzeń

Ten produkt jest dostępny w następujących postaciach dawkowania

Rozwiązanie, proszek do sporządzania roztworu

Decydując się na użycie leku, ryzyko przyjmowania leku musi być wzięta pod uwagę dobro będzie to robić. Jest to decyzja, kiedy lekarz zrobić. W tym medycynie, należy wziąć pod uwagę

Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli kiedykolwiek miał niezwykły lub reakcję alergiczną na lek lub innych leków. Należy również poinformować lekarza prowadzącego, jeśli masz jakiekolwiek inne rodzaje alergii, takie jak do żywności, barwniki, konserwanty, lub zwierząt. W przypadku produktów bez recepty, czytać uważnie etykiety lub opakowania produktów.

alergie

Odpowiednie badania nie zostały przeprowadzone w związku z wiekiem na skutki zastrzyku etopozyd w populacji pediatrycznej. Bezpieczeństwo i skuteczność nie zostały ustalone.

Pediatryczny

Odpowiednie badania przeprowadzone do tej pory nie wykazały geriatrycznych specyficzne problemy, które ograniczają użyteczność zastrzyku etopozyd w podeszłym wieku. Jednak u pacjentów w podeszłym wieku są bardziej narażone na niepożądane skutki uboczne (np infekcji, nudności i wymioty, wypadanie włosów), oraz nerek, wątroby, serca lub problemów związanych z wiekiem, co może wymagać ostrożnie u pacjentów w podeszłym wieku, otrzymujących zastrzyk etopozyd.

geriatryczna

Ciąża

Karmienie piersią

Brak odpowiednich badań u kobiet przy określaniu zagrożenia dla niemowląt przy użyciu tego leku w okresie karmienia piersią. Zważyć potencjalne korzyści i potencjalnego ryzyka przed zastosowaniem tego leku w okresie karmienia piersią.

Interakcje

Mimo, że niektóre leki nie powinny być stosowane razem w ogóle, w innych przypadkach dwa różne leki mogą być wykorzystywane razem, nawet jeśli może występować interakcje. W takich przypadkach lekarz może chcieć zmienić dawkę lub inne środki ostrożności może być konieczne. Podczas odbierania tego leku, jest to szczególnie ważne, że personel medyczny wie, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z wymienionych poniżej leków. Następujące oddziaływań wybrano na podstawie ich potencjalne znaczenie i nie muszą być całkowicie włącznie.

Inne interakcje

Stosowanie leku z żadnym z następujących leków nie jest zalecane. Lekarz może podjąć decyzję o nie traktują cię z tego leku lub zmiany niektórych innych przyjmowanych leków.

Innych problemów medycznych

Stosowanie leku z jednej z następujących leków zazwyczaj nie jest zalecane, ale mogą być wymagane w pewnych przypadkach. Jeśli oba leki są przepisywane razem, lekarz może zmienić dawkę lub częstotliwość korzystania z jednego lub obu leków.

Niektóre leki nie powinny być używane w lub wokół czasie spożywania żywności lub jedzenia niektórych rodzajów żywności, ponieważ mogą wystąpić interakcje. Używanie alkoholu i tytoniu z niektórymi lekami może też powodować interakcje prawdopodobne. Następujące oddziaływań wybrano na podstawie ich potencjalne znaczenie i nie muszą być całkowicie włącznie.

Stosowanie leku z żadnym z następujących pozycji może powodować zwiększone ryzyko wystąpienia pewnych skutków ubocznych, ale mogą być nieuniknione w niektórych przypadkach. Jeśli stosuje się razem, lekarz może zmienić dawkę i jak często stosować tego leku, lub dać specjalne instrukcje na temat korzystania z żywności, alkoholu czy tytoniu.

Obecność innych problemów zdrowotnych, może wpływać na stosowanie leku. Upewnij się, aby poinformować lekarza, jeśli masz jakieś inne problemy zdrowotne, zwłaszcza

Pielęgniarka lub inny wyszkolony personel medyczny daje leku w szpitalu lub leczenia raka centrum. Ten lek jest podawany przez igłę umieszczoną w jednej z żył. Lek należy podawać powoli, dzięki czemu przewód IV będą musiały pozostać w miejscu przez 30 do 60 minut.

Etopozyd czasami jest podana wraz z niektórymi innymi lekami. Jeśli używasz kombinacji leków, upewnij się, że każdy z nich ma w odpowiednim czasie i nie należy ich mieszać. Jeśli pacjent przyjmuje niektóre z tych leków przez usta, skonsultować się z lekarzem, aby pomóc Ci zaplanować sposób, aby pamiętać, aby zabrać swoje leki w odpowiednim czasie.

Etopozyd często powoduje, nudności, wymioty, utrata apetytu i, które mogą być poważne. Jednak jest to bardzo ważne, aby nadal otrzymywać lek, nawet jeśli zaczynają czuć się chory. Zapytaj swojego lekarza o sposoby, aby zmniejszyć te efekty.

Jest bardzo ważne, aby lekarz sprawdzić swoje postępy w regularnych wizyt, aby upewnić się, że lek ten działa prawidłowo. mogą być potrzebne badania krwi w celu sprawdzenia niepożądanych efektów.

Stosowanie leku podczas ciąży może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Stosować skuteczną formę kontroli urodzeń, aby powstrzymać się od zajścia w ciążę w trakcie leczenia i przez co najmniej 6 miesięcy po ostatniej dawce. Jeśli uważasz, że zajdzie w ciążę podczas stosowania leku należy poinformować lekarza od razu.

Etopozyd może również powodować wady wrodzone, jeśli ojciec używa go, gdy jego partner seksualny ciążę. Mężczyźni zastosowaniem leku należy używać prezerwatyw jako formę antykoncepcji w trakcie leczenia i przez co najmniej 4 miesiące po ostatniej dawce etopozyd. Mężczyzna chcąc ojcostwo powinien zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z jego lekarzem od razu.

Etopozyd może czasowo obniżyć liczbę białych krwinek we krwi, co zwiększa szanse na uzyskanie swojej infekcji. Można także zmniejszyć liczbę płytek krwi, które są niezbędne dla prawidłowego krzepnięcia krwi. W takim przypadku istnieją pewne środki ostrożności, które można podjąć, zwłaszcza gdy morfologia krwi jest niski, w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia lub krwawienia

Ten lek może powodować poważne reakcje alergiczne zwany wstrząs anafilaktyczny. Anafilaksja może stanowić zagrożenie dla życia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Należy poinformować lekarza lub pielęgniarkę od razu, jeśli masz dreszcze, gorączka, zawroty głowy, zawroty głowy, omdlenia lub natychmiast, kołatanie serca, obrzęk twarzy, języka i gardła, trudności w oddychaniu lub po otrzymaniu leku.

Mogą wystąpić reakcje w miejscu wstrzyknięcia podczas przyjmowania tego leku. Należy poinformować lekarza od razu, jeśli zauważysz obrzęk, ból lub zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia.

Ten lek może powodować białaczkę (rak krwi lub szpiku kostnego) w rzadkich przypadkach. Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat wszelkich problemów masz o tym.

Porozmawiaj z lekarzem, zanim się strzały grypy lub innych szczepionek podczas przyjmowania leku, ponieważ istnieją pewne szczepionki że nie należy odbierać.

Nie należy przyjmować inne leki, o ile nie zostały omówione z lekarzem. Obejmuje to na receptę lub bez recepty (over-the-counter []) leki OTC i suplementy ziołowe i witaminowe.

Wraz z jego potrzebnych efektów, lek może powodować działania niepożądane. Chociaż nie wszystkie z tych objawów niepożądanych może wystąpić, jeśli robią wystąpić mogą potrzebować pomocy lekarskiej.

Skonsultuj się z lekarzem lub pielęgniarką natychmiast, jeśli którykolwiek z następujących objawów niepożądanych

Mogą wystąpić pewne skutki uboczne, które z reguły nie potrzebują pomocy lekarskiej. Te działania niepożądane mogą odejść w trakcie leczenia, jak twoje ciało dostosowuje się do medycyny. Również Twój pracownik służby zdrowia może być w stanie powiedzieć o sposobach zapobiegania lub zmniejszenia niektórych z tych działań niepożądanych. Skontaktuj się z pracownikiem służby zdrowia, jeśli którykolwiek z następujących objawów niepożądanych lub są uciążliwe lub jeśli masz jakiekolwiek pytania na ich temat

Lek ten często powoduje chwilową utratę włosów. Po potraktowaniu etopozyd została zakończona, odrost włosów powrócić.

Inne działania niepożądane nie wymienione może również wystąpić u niektórych pacjentów. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek innych objawów należy skontaktować się z pracownikiem służby zdrowia.