hirsutyzm

Hirsutyzm (HUR-sadza-IZ-um) jest warunkiem niechciane, męski wzór wzrostu włosów u kobiet. Wyniki hirsutyzm w nadmiernych ilościach sztywny i pigmentowego włosów na obszarach ciała, gdzie ludzie zazwyczaj rosną włosy – twarz, klatkę piersiową i plecy.

Kwota owłosienia masz w dużej mierze zależy od genetycznej. Hirsutyzm może wynikać z nadmiaru męskich hormonów zwanych androgenami, głównie testosteron. Hirsutyzm może być ze względu na cechy rodziny.

Kombinacja samodzielnej opieki i terapii medycznych zapewnia skuteczne leczenie dla wielu kobiet z hirsutyzmu.

Hirsutyzm jest sztywny i pigmentowy owłosienie ciała, pojawiające się na ciele, gdzie kobiety nie mają często włosy – głównie na twarzy, klatce piersiowej i plecach.

Gdy nadmiernie wysoki poziom androgenów powodować hirsutyzm, inne objawy mogą rozwinąć się w czasie, w procesie zwanym wirylizacja. Objawy wirylizacji może obejmować

Co możesz zrobić

W okresie dojrzewania, jajniki dziewczynki zaczynają produkować mieszankę żeńskich i męskich hormonów płciowych. To powoduje, że włosy rosną pod pachami i okolicy łonowej. Hirsutyzm może wystąpić, jeśli mieszanka staje się niezrównoważony ze zbyt dużej ilości męskich hormonów płciowych (androgenów).

Czego można oczekiwać od lekarza

Hirsutyzm może być spowodowane

Czasem hirsutyzm może nastąpić bez zidentyfikowania przyczyny. Dzieje się to częściej w niektórych populacjach, takich jak kobiety w basenie Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i Azji Południowej przodków.

Kilka czynników może mieć wpływ na prawdopodobieństwo zachorowania na hirsutyzm. Obejmują one

Hirsutyzm może czasami być emocjonalnie stresujące. Niektóre kobiety czują się samoświadomość o konieczności niechcianego owłosienia. Ponadto, mimo że hirsutyzm nie powoduje komplikacji fizycznych, przyczyna zaburzenia równowagi hormonalnej może.

leki

Jeśli masz hirsutyzm i nieregularne miesiączki, może masz stan zwany zespół policystycznych jajników, które mogą hamować płodność. Kobiety, które biorą niektóre leki stosowane w leczeniu hirsutyzmu powinny unikać ciąży, ze względu na ryzyko wystąpienia wad wrodzonych.

Jesteś prawdopodobnie zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego. on lub ona może skierować pacjenta do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu zaburzeń hormonalnych (endokrynolog) lub problemów skórnych (dermatologa).

Po dokonaniu spotkanie, zapytać, czy należy unikać usuwania niechcianych włosów, więc lekarz może lepiej ocenić stan pacjenta. Można też do

Lekarz może zadać Ci kilka pytań, takich jak

Testy, które mierzą ilość niektórych hormonów we krwi, w tym testosteronu, mogą pomóc w ustaleniu, czy hirsutyzm jest spowodowane podwyższonym poziomem androgenów. Jeśli poziom androgenów we krwi są podwyższone, lekarz może zalecić badanie USG lub TK, aby sprawdzić swoje jajniki i nadnercza guzów lub torbieli.

procedury

Leczenie hirsutyzmu często wiąże się z kombinacji metod self-care, terapii usuwania włosów i leków.

Leki przyjmowane przez hirsutyzmu zwykle trwa kilka miesięcy, zanim zobaczysz znaczną różnicę we wzroście włosów. Leki mogą obejmować

Aby usunąć niechciane włosy na stałe, opcje obejmują

Metody self-care, aby usunąć niechciane owłosienie m.in.

Zamiast usuwania niechcianego owłosienia, niektóre kobiety korzystają wybielanie. Wybielanie usuwa kolor włosów, dzięki czemu włosy mniej widoczne. Wybielanie może powodować podrażnienie skóry, więc przetestować wybielacz na małej powierzchni w pierwszej kolejności.

Hirsutyzm ogół nie można zapobiec. Ale jeśli masz zespół policystycznych jajników, kontrolowania otyłości może przyczynić się do zmniejszenia nadmiernego owłosienia.

Wybielanie

wizyty u lekarza