jak to jest udar mózgu rozpoznano?

Lekarz diagnozowania udaru mózgu w oparciu o oznaki i objawy, wywiadu lekarskiego, badania przedmiotowego i wyników badań.

Lekarz będzie chciał dowiedzieć się, rodzaj udaru Miałeś, jego przyczyny, części mózgu, które jest dotknięte, i czy masz krwawienie w mózgu.

Jeśli lekarz uzna, miałeś przemijający atak niedokrwienny (TIA), on lub ona będzie szukać jego przyczyny, aby zapobiec w przyszłości udaru.

Historia choroby i badanie fizykalne

Lekarz udzieli lub członka rodziny o swoich czynników ryzyka udaru zapytać. Przykłady czynników ryzyka obejmują wysokie ciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, choroby serca i prywatnego lub rodzinnego przebytym udarze mózgu. Lekarz będzie również zapytać o Twoje oznaki i objawy i kiedy się zaczęło.

Testy diagnostyczne i procedury

Podczas badania fizykalnego lekarz będzie sprawdzać sprawność umysłową i swoją koordynację i równowagę. On lub ona sprawdzić, drętwienie lub osłabienie twarzy, rąk, i nóg; nieporozumień, a kłopoty mówienia i widząc wyraźnie.

Lekarz będzie szukał oznak choroby tętnicy szyjnej wspólnej przyczyny udaru niedokrwiennego. On lub ona będzie słuchać tętnic szyjnych z stetoskop. Dźwięk whooshing nazywany BRUIT (Broo-E) może sugerować, zmienione lub zmniejszony przepływ krwi na skutek narastania blaszki miażdżycowej w tętnicach szyjnych.

Lekarz może zalecić jedną lub więcej z następujących testów do diagnozowania udaru lub TIA.

Mózg tomografia komputerowa (do MOG-rah-fee) skanowanie lub mózgu, tomografia komputerowa, jest bezbolesny test, który wykorzystuje promienie rentgenowskie do podjęcia przejrzyste i szczegółowe zdjęcia swojego mózgu. Test ten jest często zrobione tuż po udarze mózgu jest podejrzany.

Tomografia komputerowa mózgu może pokazać krwawienie w mózgu lub uszkodzenia komórek mózgu z powodu udaru. Test może również pokazać inne choroby mózgu, które mogą powodować objawy.

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) wykorzystuje magnesy i fale radiowe do utworzenia zdjęcia narządów i struktur w organizmie. Ten test może wykryć zmiany w tkance mózgowej i uszkodzenia komórek mózgu z powodu udaru.

MRI może być użyty zamiast, albo oprócz, skanowanie CT w celu zdiagnozowania udar.

Arteriogramie CT (CTA) oraz arteriogramie rezonansu magnetycznego (MRA) może pokazać duże naczynia krwionośne w mózgu. Testy te mogą dać lekarzowi więcej informacji o miejscu skrzepu krwi i przepływ krwi przez mózg.

USG tętnic szyjnych jest bezbolesne i nieszkodliwe test, który wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia zdjęcia z wnętrza tętnic szyjnych. Te arterie dostarczać bogatą w tlen krew do mózgu.

Szyjnych USG pokazuje, czy tablica ma zwężone lub zablokowane tętnic szyjnych.

Badanie ultrasonograficzne tętnic szyjnych Twój może zawierać USG Dopplera. ultrasonograficzne dopplerowskie jest specjalny test, który pokazuje prędkość i kierunek krwi przechodzącej przez naczyń krwionośnych.

angiografia tętnicy szyjnej (an-jee-OG-ra-fee) jest testem, który wykorzystuje barwnik oraz specjalne promieni rentgenowskich, aby pokazać wnętrze tętnic szyjnych.

W tym teście, małą rurkę nazywany cewnik wprowadzony do tętnicy, zwykle w pachwiny (udo). Rura jest następnie przeniósł się do jednej z tętnic szyjnych.

Lekarz będzie wstrzyknąć substancję (zwany barwnika kontrast) do tętnicy szyjnej. Barwnik pomaga uczynić tętnica widoczne na zdjęciach rentgenowskich.

EKG to prosty, bezbolesny test, który rejestruje aktywność elektryczną serca. Badanie pokazuje, jak szybko bije serce, a jego rytm (stacjonarnym lub nieregularne). EKG rejestruje także siłę i taktowanie sygnałów elektrycznych, które przechodzą przez każdą część serca.

EKG może pomóc wykryć problemy z sercem, które mogły doprowadzić do udaru mózgu. Na przykład, test może pomóc zdiagnozować migotanie przedsionków lub poprzedni atak serca.

Badania serca

Badanie echokardiograficzne (EK-o-Kar-de-OG-ra-fee) lub echo, jest bezbolesny test, który wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia zdjęcia swojego serca.

Badanie dostarcza informacji o wielkości i kształcie serca i jak dobrze Komory swoje serce i zawory pracują.

Echo może wykryć ewentualne skrzepy krwi wewnątrz serca i problemy z aortą. Aorta jest głównym Tętnica, który prowadzi bogatą w tlen krew z serca do wszystkich części ciała.

Lekarz może również wykorzystywać badania krwi w celu zdiagnozowania udaru.

Badanie stężenia glukozy we krwi mierzy ilość glukozy (cukru) we krwi. Niski poziom glukozy we krwi może powodować objawy podobne do tych z udarem.

Liczbę płytek mierzy liczbę płytek krwi. Płytki krwi są fragmenty komórek, które pomagają swoją skrzep krwi. Nieprawidłowy poziom płytek krwi może być objawem zaburzenia krwawienia (nie wystarczy krzepnięcia) lub zaburzeń zakrzepowych (zbyt wiele krzepnięcia).

Badania krwi

Komunikat dotyczący dyrektora

Lekarz może także zalecić badania krwi, aby zmierzyć, jak długo to trwa za krzepnięcie krwi. Dwa testy, które mogą być stosowane, są zwane testy PT PTT. Badania te pokazują, czy krzepliwości krwi normalnie.