jaki jest zakrzepica żył głębokich rozpoznano?

Lekarz zdiagnozuje zakrzepicy żył głębokich (DVT) na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego i wyników badań. On lub ona zidentyfikować czynniki ryzyka i wykluczyć inne przyczyny objawów.

Dla niektórych osób, DVT może nie być diagnozowana dopiero po otrzymaniu pomocy medycznej dla zatorowości płucnej (PE).

Aby dowiedzieć się o swojej historii choroby, lekarz może zapytać

Historia medyczna

Lekarz sprawdzi swoje nogi pod kątem objawów zakrzepicy żył głębokich, takich jak obrzęk lub zaczerwienienie. On lub ona będzie również sprawdzić ciśnienie krwi i swoje serce i płuca.

Fizyczny egzamin

Lekarz może zalecić badania, aby dowiedzieć się, czy masz DVT.

Najczęstszym testy do diagnozowania głębokich zakrzepów żył krew jest USG. Test ten wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia zdjęć przepływ krwi przez tętnice i żyły w chorej nodze.

Lekarz może także zalecić badanie D-dimerów lub flebografię (VE-NOG-rah-fee).

Test D-dimer mierzy substancji we krwi, który jest zwolniony, gdy rozpuszcza się skrzepu krwi. Jeśli test wykazuje wysokie poziomy substancji, może mieć głębokie zakrzep żyły krwi. Jeśli wyniki badań są w normie i masz kilka czynników ryzyka, DVT jest mało prawdopodobne.

Lekarz może zalecić flebografię jeśli USG nie daje jednoznacznej diagnozy. Dla flebografii, barwnik jest wstrzykiwany do żyły chorego nodze. Barwnik sprawia, że ​​żyły widoczne na zdjęciu rentgenowskim. X ray pokaże, czy przepływ krwi jest powolny w żyłę, co może sugerować, zakrzep krwi.

Inne badania stosowane do diagnozowania DVT obejmują rezonansu magnetycznego (MRI) i tomografii komputerowej (do-MOG-rah-fee) lub CT, skanowanie. Testy te tworzą zdjęcia swoich narządów i tkanek.

Może być konieczne badania krwi, aby sprawdzić, czy masz wrodzone zaburzenie krzepnięcia krwi, które mogą powodować zakrzepicę żył głębokich. Może to mieć miejsce w przypadku, jeśli powtarza się zakrzepów krwi, które nie są związane z innej przyczyny. zakrzepy w nietypowym miejscu (takich jak wątroba, nerki, lub mózgu) mogą także sugerować wrodzone zaburzenie krzepnięcia.

Jeżeli lekarz uzna, że ​​masz PE, on lub ona może polecić więcej testów, takich jak skanowania perfuzji wentylacja płuc (Scan VQ). Skanowanie VQ płuc pokazuje, jak dobrze tlenu i krwi płyną do wszystkich obszarów płuc.

Aby uzyskać więcej informacji o diagnozowaniu PE, należy przejść do zagadnień związanych ze zdrowiem Zatorowość płucna artykułu.

Testy diagnostyczne