Przegląd grypa

Grypa sezonowa

pandemia grypy

Grypa czy grypa jest infekcją dróg oddechowych spowodowana kilkoma wirusami grypy. Podobnie jak w przypadku przeziębienia, zaraża nos, gardło i płuca. Większość ludzi, którzy się z grypą lepiej w ciągu tygodnia, chociaż mogą one mieć przewlekły kaszel i opony łatwo na chwilę dłużej. Najlepszym sposobem zapobiegania grypie jest uzyskanie szczepionki przeciw grypie co roku.

Grypa różni się pod kilkoma względami od przeziębienia (PDF). Na przykład, osoby z przeziębieniem rzadko się gorączki lub bólu głowy lub cierpią z powodu skrajnego wyczerpania, że ​​wirusy grypy powodują. Najbardziej znany aspekt grypą jest droga może “knock you off your feet”, jak to wymiata po całych społeczności.

theernment () szacuje, że od 5 do 20 procent Amerykanów zejść z grypą podczas każdego sezonu grypy, która zazwyczaj trwa od października do marca. Dzieci są dwa do trzech razy częściej niż dorośli chorują na grypę, a dzieci często rozprzestrzeniać wirusa innym.

Dla osób starszych, noworodków, kobiet w ciąży i osób z niektórymi chorobami przewlekłymi, grypa i jej powikłania mogą być groźne dla życia. Choć większość ludzi wyjść z choroby, szacuje, że między 3000 a 49.000 Amerykanów umiera z powodu grypy i jej powikłań każdego roku.

Grypa sezonowa odnosi się do epidemii grypy, które występują co roku, głównie późną jesienią i zimą. Choroba rozprzestrzenia się za pośrednictwem społeczności, tworząc epidemii. Podczas epidemii, liczba przypadków szczyty w ciągu około trzech tygodni i ustępuje po kolejnych trzech do czterech tygodni.

Pandemia grypy dotyczy zwłaszcza zakaźnymi szczepami grypy, które rozprzestrzeniają się szybko z osoby na osobę, aby utworzyć epidemii na całym świecie (pandemii). W ubiegłym wieku, nie były pandemie grypy w 1918, 1957, 1968 i 2009.