zarazki grypy: jak długo można żyć poza ciałem?

Przeziębienia i grypy kropelki kiełków ładunkiem mogą pozostawać zainfekowane przez kilka godzin, w zależności od tego, gdzie upadną. Zarazki ogół pozostają aktywne dłużej na stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych i podobnych twardych powierzchniach niż na tkaninach i innych miękkich powierzchniach. Inne czynniki, takie jak ilość wirusa osadza się na powierzchni i temperatury i wilgotności otoczenia, a także określić, jak długo pozostać aktywni zarazków przeziębienia i grypy poza ciałem.

Jest to możliwe, aby złapać grypę lub przeziębienie po manipulowaniu obiekt osoba zakażona kichnął lub zakaszlał się na kilka chwil temu. Ale osobisty kontakt z osobą zakażoną – jak uścisk dłoni lub w oddychaniu kropelek od kaszlu lub kichania – jest najczęstszym sposobem te zarazki rozprzestrzeniać.

Najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia przeziębienia lub grypy wirus jest częste mycie rąk wodą z mydłem lub z odkażający na bazie alkoholu. Należy także unikać pocierania oczu lub obgryzanie paznokci. Co najważniejsze – uzyskać szczepionkę przeciw grypie co roku.

Z